Kontakt

Den 24 Augusti 2021 samlades slöjdlärare till ett möte online för att starta en intresseförening. Under mötet diskuterades visioner och syfte med en sådan förening. Stadgar, styrelse och valberedning röstades fram.

Har ni frågor eller vill kontakta oss gör ni det lättast via mail till info@slojdlararna.org

Styrelsen

Ordförandeposten är för tiden vakant och medlemmarna leder styrelsemöten i turordning.

Sara Gramner (tjänstledig)

sara.gramner@slojdlararna.org

Lärare i textilslöjd åk 7-9 Kråkbergsskolan Luleå

“Jag älskar att lära ut klädsömnad och materialkunskap.”

Sekreterare

Åsa Carlsson

asa.carlsson@slojdlararna.org

Lärare i trä- och metallslöjd samt engelska åk 3-9
Häggvallskolan, Tjörns kommun

“Det bästa med att slöjda är känslan när du har flow”

Kassör

Mikaela Ansin

mikaela.ansin@slojdlararna.org

Lärare i Textilslöjd årskurs 4-6, Teknik årskurs 6
Stenhammarskolan 4-6, Flen

“Jag brinner för lappteknik och slöjd/ skapande med digitala verktyg.”

Ordinarie ledamöter

Ann-Sofie Granbäck

ann-sofie.granback@slojdlararna.org

Marielle Fahlén

marielle.fahlen@slojdlararna.org

Central förstelärare i Eskilstuna kommun
Slöjdlärare 3-6 Edvardslundsskolan 

”Att få möjlighet att se elever lyckas och utvecklas är det jag värdesätter mest med å vara lärare”

Saya Djanaieff

saya.djanaieff@slojdlararna.org

Slöjdlärare Långbrodalsskolan
Stockholms stad

Min drivkraft inom slöjd är att forma, Omforma och utveckla olika material till alster.

Andreas Krüger

andreas.kruger@slojdlararna.org

Slöjdlärare Hubertusgården (3-6) och Gunnesboskolan (3-4), Lunds kommun

In slöjd we trust, the rest pay cash.

Greger Trobäck

Slöjdlärare Uppåkraskolan, Staffanstorp kommun

Suppleanter

Jenny Frohagen
jenny.frohagen@slojdlararna.org

Christina Hill

Det finns ledig plats för 1-2 suppleanter till. Vill du vara med på styrelsearbetet är du välkommen att kontakta valberedningen via inger.degerfalt@slojdararna.org.

Revisor

Christian Svensson
christian.svensson@slojdlararna.org

Valberedare

Stina Billing
stina.billing@slojdlararna.org

Inger Degerfält
inger.degerfalt@slojdararna.org

Pernilla Westesson
pernilla.westesson@slojdlararna.org